Предвид новите промени в наредбата за годишен технически преглед и все по-строгите изисквания за нивата на вредни емисии от автомобила, много собственици на по-стари коли, над 12-13 годишни, си задават този въпрос – как да намалим вредните емисии на колата. Заради факта, че в България има над 2 млн автомобила, които са на възраст над 20 години, при 3 млн регистрирани автомобила, може да се предположи, че 66% от собствениците на моторни превозни средства си задават такъв въпрос. За съжаление, обаче, няма какво толкова да се направи.
Освен да помислите за бракуването на колата и продажбата ѝ за скрап. И как да вземете повече пари за нея. А след това да се ориентирате в закупуването на по-нов модел, който има всички предпоставки, да отделя допустими вредни емисии. В Екометал имаме богат опит от рециклирането на над 150 000 автомобила. Ето защо, решихме да обърнем внимание на този проблем, с който се сблъскват все повече хора у нас. В тази публикация ще засегнем отново темата с вредните емисии, които отделят автомобилите.
Защо вредните емисии на колата са все по-важен въпрос?
С всеки изминал ден темата за вредните емисии става все по-актуална за собствениците на автомобили. И най-вече за тези, чиито коли са на повече от 15-20 години. В стремежа си да ограничат замърсяването на въздуха и да подобрят качеството на околната среда, както българските, така и европейските регулации за автомобилите стават все по-строги. Основен акцент се поставя върху затягащите се изисквания за вредни емисии, които автомобилите отделят. Това означава, че за да преминат годишен технически преглед, колите трябва да отговарят на определени стандарти, които стават все по-сериозни с всяка следваща година.
В България над 2 милиона от регистрираните около 3 милиона автомобила са на възраст над 20 години. Тази статистика ясно показва, че голяма част от собствениците – 66%, са пряко засегнати от тези промени. За много от тях спазването на новите изисквания ще бъде невъзможно, тъй като остарелите двигатели с вътрешно горене имат по-големи затруднения при намаляване на емисиите на въглероден диоксид и други замърсители. Това създава дилема за собствениците – дали да инвестират в скъпи ремонти и модификации на старите си автомобили?! Или да се ориентират към по-съвременен и екологичен автомобил!?
С нарастващите разходи за поддръжка и ремонти на по-старите коли, бракуването и продажбата на автомобил за скрап, става все по-рационално решение. Действие, което не само облекчава бюджета, но и допринася за опазването на околната среда.
Има ли начин, как да намалим вредните емисии на колата?
За собствениците на по-стари автомобили намаляването на вредните емисии често изглежда невъзможно. Най-вече при автомобили над 15 години и повече. Въпреки че тези коли не са проектирани с най-съвременните технологии за ограничаване на замърсяването, има някои практически мерки, които могат да помогнат за намаляване на емисиите. И така да подобрят шансовете да отговарят на съвременните екологични изисквания.
Първата стъпка, която собственикът на стар автомобил може да предприеме, е редовното обслужване. Честото смяна на маслото, филтрите и другите консумативи спомага за по-ефективната работа на двигателя. И това е, което може да доведе до по-малко вредни емисии. Изправността на въздушния и горивния филтър също има значение. Подмяната им на време може да намали отделянето на въглероден диоксид и други замърсители.
Друга възможност е да се инвестира в по-ефективна изпускателна система, която да помогне за намаляване на количеството въглеродни газове. Въпреки че това може да изисква известни разходи, смяната на стария катализатор с нов може значително да ограничи вредните емисии. За много от старите автомобили, обаче, това не е дългосрочно решение – модернизирането на системите има своите ограничения. Това често не може да замени предимствата на новите технологии, интегрирани в по-новите автомобили.
В крайна сметка, при старите коли мерките за намаляване на емисиите са временни решения, които могат да помогнат за кратък период. Ако автомобилът има значителни технически проблеми, неговото бракуване може да е най-добрият избор. Особено, когато разходите за поддръжка започнат да надвишават пазарната му себестойност.
Защо бракуването е най-реалистичният подход?
За собствениците на автомобили над 15 години, въпросът с намаляването на вредните емисии често стига до логичния си край. Колата е достигнала предела на своите възможности. Поддръжката и ремонтите, необходими за да отговаря на новите стандарти, могат да се окажат по-скъпи от самата стойност на автомобила. В такъв случай бракуването на колата се явява не само най-практичният, но и най-изгодният избор. Особено, когато автомобилът не може да покрие новите изисквания за вредни емисии. Тогава и въпросът, как да намалим вредните емисии на колата, намира своя отговор.
Бракуването предлага два основни ползи: от една страна, помага на собственика да се освободи от разходите за ремонти, данъци и застраховки на автомобил, който все по-рядко се ползва и трудно преминава технически преглед. От друга страна, продажбата на стария автомобил за скрап позволява да се възвърнат част от средствата и да се вложат в по-нов автомобил. Такъв, който е по-икономичен и отговаря на екологичните стандарти. Освен че е по-безопасен, новият автомобил предлага по-добра горивна ефективност. Съответно и по-ниски нива на вредни емисии, което прави движението с него по-щадящо за околната среда.
Освен това, бракуването на колата има и екологични ползи. Главно, защото автомобилите предадени за скрап, се рециклират, което намалява отпадъците и насърчава повторното използване на метали и други ресурси. Компании за скрап, като Екометал, предлагат удобна и бърза процедура, която включва транспорт на колата до пункт за рециклиране. Както и всички необходими документи за бракуване. Така, макар и трудна, раздялата със старата кола става по-лесна, а собствениците имат възможност да направят крачка напред към ново и екологично съобразено решение. Закупувайки по-нов и модерен автомобил.
Как да вземете повече при бракуване на МПС?
Когато вземете решение да бракувате своя стар автомобил, със сигурност ще искате да получите най-добрата цена за кола за скрап. Съществуват няколко фактора, които могат да ви помогнат да увеличите сумата, която ще получите при рециклиране, особено ако подготвите автомобила и изберете подходящата компания за утилизация. Избягвайте анонимни прекупвачи, които опитват да измамят наивните собственици на МПС.
На първо място, е полезно да проверите и сравните офертите от различни компании за изкупуване на автомобили за скрап. В зависимост от марката, модела и състоянието на автомобила, цените могат да варират значително. Освен това, фирми като Екометал предлагат безплатен транспорт, което е сериозно предимство, тъй като не се налага да организирате логистиката сами и спестявате разходи по преместването на автомобила.
После, обърнете внимание на прозрачността при оценяване. В Екометал оценката се извършва пред очите ви, чрез калкулатор за коли за бракуване, в реално време. Това гарантира, че няма скрити такси или разходи, които да ви ощетят. Повече от 150 000 души вече бракуваха старите си коли при нас, така че не се колебайте.
В крайна сметка, бракуването на автомобил може да се окаже добър начин да вземете пари от нещо, което вече не ви е необходимо. С правилния избор на компания и подготовка, процесът може да бъде лесен, бърз и финансово изгоден. Като същевременно допринасяте и за опазването на околната среда чрез рециклиране.
Ако искате да научите повече по темата, прочетете други наши материали в блога на Екометал, като: „Как се бракува МПС“ и „Документи за кола за скрап„.