Европейският парламент прие законодателство, което ще забрани продажбата на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) от 2035 г. Това решение е част от усилията на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове и постигане на неутралност на климата до 2050 г.
За да дадат нов живот на ДВГ, компании като „eFuel Alliance“ разработват синтетични горива, които са въглеродно неутрални. Тези горива се произвеждат чрез химическо комбиниране на водород и въглероден диоксид. Водородът се извлича чрез електролиза от вода, за което се изисква много електричество и много вода. За да бъдат синтетичните горива наистина CO2 неутрални, това електричество трябва да идва от възобновяеми енергийни източници като слънчева, вятърна, геотермална, водна или приливна енергия.
Идеята зад въглеродната неутралност на тези горива е, че за тяхното производство CO2 се извлича от атмосферата, и че по време на употреба в двигатели с вътрешно горене се отделя същото количество CO2, както и при създаването на синтетичното гориво.
На теория всички автомобили на пътя днес могат да работят с бензин или със синтетичен дизел. Въпреки това, синтетичните горива все още не са налични на пазара и може би няма да бъдат още дълго време.
Аргументи в полза на синтетичните горива:
- Могат да помогнат за намаляване на емисиите на парникови газове от транспорта, без да се налага да се отказваме от удобството и ефективността на ДВГ.
- Могат да помогнат за запазване на работните места в автомобилния бранш.
- Могат да бъдат използвани за задвижване на превозни средства с ДВГ, които не са подходящи за електрическо задвижване, като например самолети и кораби.
- Могат да бъдат използвани за задвижване на превозни средства с ДВГ, които се използват в тежки условия, като например строителни машини и селскостопански машини.
Предизвикателства пред синтетичните горива:
- Цена: Производството на синтетични горива е по-скъпо от производството на конвенционални горива.
- Необходимост от голямо количество възобновяема енергия: За да се произвежда достатъчно синтетично гориво, за да се задоволи търсенето, ще са необходими значителни инвестиции в възобновяеми енергийни източници.
Синтетичните горива имат потенциал да играят важна роля в бъдещето на транспорта. Въпреки това, има редица предизвикателства пред тяхното развитие, които трябва да бъдат преодолени.
Ако имате стар дизелов или бензинов автомобил, който не отговаря на новите стандарти за емисии, може да го върнете за скрап в Екометал инженеринг. В компанията ще получите добри пари за колата си, ще ви бъде осигурен безплатен транспорт в удобно за вас време и ще ви бъде издаден документ за дерегистрация на колата, валиден пред КАТ. За повече информация, позвънете още сега на 0885 771 777, кол-центъра ни работи без почивен ден от 08 до 20 часа.