Автомобилният парк в България е значително остарял. По данни на КАТ, над 2 милиона превозни средства на възраст над 20 години, все още, се движат по пътищата. Тези стари коли, много трудно успяват да преминат задължителния годишен технически преглед. Не само, поради високите си нива на вредни емисии. Необходима е програма за обновяване на автопарка чрез въвеждането на стимули за бракуване на остарелите МПС. И решение на въпроса чрез преминаване през процеса по рециклиране на скрап коли.
Освен това, с въвеждането на нискоемисионни зони в големите градове, много от тях няма да бъдат допускани в централните части. Ето защо, инвестицията в поддръжка на превозни средства, които са практически за бракуване, е неоправдана. Затова най-разумното решение за собствениците на такива автомобили е, да ги предадат за рециклиране. Там, където ще бъдат превърнати в скрап и използвани повторно. В тази публикация ще ви разкажем как протича процеса и как Екометал преработи над 150 000 превозни средства.
Защо е нужно такова рециклиране на скрап коли?
Изоставените автомобили са често срещан проблем в градовете и селата – стари, ръждясали коли заемат паркинги, дворове и междублокови пространства, без реално да се използват. Вместо да служат за транспорт, те само пречат, заемат място и постепенно се превръщат в екологична заплаха. Течовете на масло, гориво и антифриз с времето замърсяват почвата. Пластмасовите и гумените части започват да се разпадат, отделяйки вредни вещества в околната среда. В допълнение, такива коли често са обект на вандализъм или нерегламентирано разглобяване, което създава още по-голям хаос.
Решението е просто – предаването на тези автомобили за рециклиране. Това не само освобождава пространство и елиминира екологичните рискове, но и дава възможност на собствениците да получат финансова компенсация. Дори неизползваемите коли имат стойност, тъй като съдържат ценни материали като стомана, алуминий и мед, които могат да бъдат преработени и използвани повторно. Вместо да ръждясват с години, тези превозни средства могат да бъдат рециклирани по екологично отговорен начин, което е от полза както за природата, така и за икономиката.
Как работи процесът по рециклиране на скрап коли?
Процесът по рециклиране на скрап коли е организиран в няколко ключови етапа. Те гарантират безопасното разкомплектоване на превозното средство и повторното използване на ценните материали. Всичко започва с транспортирането на автомобила до лицензирана площадка за разкомплектоване. Има компании като Екометал, които предлагат удобна услуга за извозване от място. От адрес на клиента, което спестява на собственика време и усилия.
След като автомобилът пристигне в пункта за рециклиране, първата стъпка е премахването на всички опасни и замърсяващи вещества. Това включва източване на горивото, маслата, антифриза и други течности, които могат да навредят на околната среда. След това се демонтират всички части. Автомобилът се разкомплектова. Остатъците се раздробяват и минават през шредерната инсталация. Превръщат се в тънко шредиран скрап готов за повторна употреба в металодобивната индустрия.
Този цикъл на преработка има двойна полза – от една страна, намалява нуждата от добив на нови природни ресурси, а от друга, минимизира количеството отпадъци, които биха могли да замърсят околната среда. Благодарение на тези добре организирани процеси, старите автомобили не остават ненужен отпадък, а се превръщат в ценен ресурс.
Каква е цената на скрап автомобил?
Цената, която може да се получи при предаване на автомобил за скрап, зависи от няколко основни фактора. Най-важният е теглото на автомобила, тъй като металът в конструкцията му е основният ресурс, който се рециклира. Обикновено сумата се изчислява в лева на тон, като по-тежките автомобили – например джипове, ванове и бусове – могат да донесат по-високо заплащане в сравнение с по-леките модели.
Друг фактор, който може да повлияе на цената, е актуалната пазарна стойност на метала. Цените на скрап материалите, включително желязо, алуминий и мед, се променят в зависимост от търсенето и предлагането на световните пазари. За улеснение на собствениците, Екометал предоставя онлайн калкулатор за бракуване на коли. С негова помощ всеки може бързо да изчисли приблизителната стойност на своя автомобил въз основа на марката, модела и теглото му.
Важно предимство при предаването на кола за скрап е, че плащането се извършва на място и в брой, което улеснява процеса за собственика. Освен това, предаването на автомобила за рециклиране спестява допълнителни разходи за данъци, застраховки и поддръжка на вече неизползваемо превозно средство. Така, вместо да трупа разходи, един стар автомобил може да донесе реална финансова полза.
Защо да изберете Екометал за рециклиране на скрап кола
Когато става въпрос за рециклиране на скрап кола, изборът на надеждна и утвърдена компания е от ключово значение. Екометал е лидер в бранша с над 25 години опит и повече от 150 000 рециклирани автомобила, което гарантира на клиентите сигурност, прозрачност и професионално обслужване.
Едно от най-големите удобства, които Екометал предлага, е безплатният транспорт на автомобила до лицензирания пункт за разкомплектоване. Собствениците не се налага да се занимават с логистика или да търсят начин да закарат автомобила – наш шофьор пристига на място, извозва колата и се грижи за всички административни детайли. Освен това, клиентите получават заплащане на място веднага след предаването на превозното средство.
Още едно важно предимство е издаването на документи за бракуване на кола. След като автомобилът бъде предаден, компанията издава удостоверение за разкомплектоване, което е необходимо за отписване на превозното средство от КАТ и общината. В допълнение, компанията предоставя и сваляне на регистрационните номера на място, което допълнително улеснява собствениците.
Избирайки Екометал, вие не само ще получите най-добрата възможна цена за своя скрап автомобил, но и ще бъдете сигурни, че колата ви ще бъде рециклирана по екологично отговорен начин, като приносът към опазването на околната среда е гарантиран.
Ако темата ви е била интересна и искате да научите повече, може да прочетете и други материали от блога на Екометал, като: “Рециклиране на стари автомобили” и “Колко пари мога да получа за скрап кола”.