Няма как да не сте чували за хилядите мерки, които правителствата на различните държави по света предприемат, за да спрат глобалното затопляне. Мащабът на този проблем е изключително огромен, тъй като става въпрос не само за човешкото благосъстояние, но и за самия климат на планетата.
Тези от вас, които живеят в големите градове, несъмнено са свидетели на замърсяването, което твърдите горива причиняват. Сега добавете към тях и вредните емисии, отделяни от автомобилите, и си представете как всеки ден, докато ходите на работа, вдишвате тези вещества.
Неслучайно от години се говори за ускореното топене на ледниците, което впоследствие може да доведе до покачване на нивото на водата из целия свят и съответно до още по-големи природни бедствия.
Този апокалиптичен сценарий не цели да ви уплаши, а по-скоро да подчертае важността на мерките, които Европейският съюз предприема, за да се справи с нарастващия проблем.
За да може той да бъде овладян, трябва да се атакува от всички страни и да бъдат премахнати всички фактори, причиняващи експоненциалното му развитие.
В тази публикация ще разберете всичко, което трябва да знаете за новите еко стикери – защо са необходими и къде можете да се сдобиете с тях.
Защо са необходими
Както вече по-горе споменахме, проблемът е голям, а за да се преборим с него, всеки трябва да вземе участие в разрешението му.
Основната цел на еко стикерите е да поставят ограничения върху автомобилите, които замърсяват въздуха. Те ще обозначават в кола еврокатегория е колата ви, което се определя по време на годишен технически преглед.
Има едно изключение – категорията на онези автомобили, които получават регистрация за първи път, ще бъде определена в Пътна полиция.
Еврокатегориите се базират на годината на производство на колата. Ето кои са шестте приети категории за евронорми:
- Евро 1 – за автомобили, произвеждани от 1992 до 1996;
- Евро 2 – за автомобили, произвеждани от 1996 до 2000;
- Евро 3 – за автомобили, произвеждани от 2000 до 2005
- Евро 4 – за автомобили, произвеждани от 2005 до 2009/2010
- Евро 5 – за автомобили, произвеждани от 2009/2010 до 2015
- Евро 6 – за автомобили, произвеждани след 2015
Въпреки че по този начин се цели да се намалят емисиите от вредни газове, за да бъде въздухът по-чист, възникват и други проблеми, които безпокоят собствениците на автомобили, които попадат в по-ниска категория. Затова ако имате автомобил, които е в ниските категории може да се замислите да го предадете за скрап.
Какви проблеми възникват
Един от тях се изразява в това, че при производството на един автомобил емисиите могат да бъдат съвсем различни от тези, които се отделят след години експлоатация (особено ако автомобилът не е поддържан добре).
Другият проблем е недоверието на притежателите на автомобили. Голяма част от тях не вярват, че ограничаването на вредните емисии ще доведе до някаква промяна. Това не е напълно безпочвено, тъй като има други източници, които замърсяват много повече въздуха.
Основателна причина е и вдигането на цените на годишните технически прегледи, а и нискоемисионните зони в столицата, тъй като само коли, които попадат в определени еврокатегории, ще имат правото да влязат в такава зона.
Въпросите около новите екостикери не са малко. Да, те навярно могат да допринесат за по-чистия въздух, като ограничат употребата на старите автомобили, но има и редица други детайли, които предстои да бъдат изяснени.
Остави коментар